جاذبه های گردشگری

اِران گشت در نظر دارد با سعی و تلاش خود، جاذبه های گردشگری ایران را به شما عزیزان معرفی نماید.

اهر

مسجد جامع اهر

مسجد جامع اهر در کوچه جمعه این شهر واقع شده و منسوب به دوره سلجوقی و اتابکان است. این مسجد از نظر شیوه معماری و تزئینات از مساجد بسیار زیبای استان است.

در ورودی مسجد طاق نمای آجری و ازاره معمولی دارد. بر بالای آن لوحه ها و در لچکهای آن پنج گل نقش بسته است. سنگ نبشته بالای سر در حاوی تاریخ بنا و نام بنای آن است.

 

بازار قدیمی اهر

بازار اهر در عین فرسودگی دارای تزئیناتی است که در کم تر بازاری دیده می شود. به تعداد خیلی کم از این تزئینات در سرای مظفریه تبریز، آن هم در لچک مغازه ها وجود دارد، اما در این بازار تمام مغازه های طبقه دوم با گچبری های زیبا از گل و برگ یا اسلیمی توریقی بسیار درشت تزئین شده است. علاوه بر گچبری های متنوع، ابتکاراتی نیز در آجرچینی گنبدها به کار ر فته است.

موزه ادب وعرفان

در محل خانقاه شيخ شهاب الدين محمود اهري تاسيس شده که شامل 3 سالن می باشد:

سالن اول:

در اين سالن كتاب های خطي از دوران صفويه و قاجاریه به نمايش گذاشته شده است. از دیگر آثار نفیس این سالن می توان به پارچه کتیبه دار اشاره کرد که بر روی آن قرآن را با خط ثلث، نسخ و غبار در میان نقوش هندسی و اسلیمی نوشته اند و متعلق به دوره صفویه است.

سالن دوم:

در این سالن آثار متعددی در ارتباط با عرفان به نمایش گذاشته شده است که ميتوان به انواع كشكول هاي چوبي، سفالي، فلزي و تبرزین های مرصع طلاكوب و.. اشاره كرد. از دیگر آثار نفیس این سالن در چوبی پاشنه گردان، منبت کاری و کنده کاری شده است که به قرن هشتم ه.ق مربوط میشود.

سالن سوم:

در این سالن قطعه های خطی از خطاطان معروفی از جمله درویش عبدالمجيد طالقاني، میرآقا اهری و... به نمايش گذاشته شده است. از آثار قابل ذکر موجود در این سالن سینی مفرغی مرصع (طلاکوب) است که به قرن 6 ه.ق مربوط می شود.

ساختمان بنای شیخ شهاب

شیخ شهاب الدین محمود اهری فرزند احمد اهری در نیمه شعبان( 580 ه.ق) در شهر اهر چشم به جهان گشود و در زادگاه خود رشته های صرف، نحو، فقه، اصول و اخلاق را در محضر ملا حسن اهری فرا گرفت. سپس در سن 25 سالگی برای تکمیل مراحل علمی- عرفانی خود راهی بغداد شد و در محضر شیخ رکن الدین سجاسی به کسب فیض و کمالات معنوی پرداخت. بعد از رسیدن به درجه قطب و با دستور استادش برای ارشاد و راهنمایی مردم به موطن خود بازگشت و به ارشاد و تعلیم پرداخت.

ساختمان بنا شامل خانقاه، مسجد، ایوانی بلند، مناره ها و غرفه های متعدد است. تاریخ بنا به درستی معلوم نیست لیکن از قرن هفتم ه.ق ساختمان بنا دارای تشکیلاتی بوده است. هرچند بعضی آن را منتسب به زمان شاه عباس اول می دانند ولی قدمت بعضی از قسمتها از جمله حصار سنگی مقبره و در شرقی به قبل از صفویه (ایلخانی) مربوط می شود. مشخصات دوره ایلخانی که در این بنا دیده میشود عبارتند از:

1- بلندسازی ارتفاع بنا

2- تبدیل مقطع چهارضلعی به مقطع هشت ضلعی بوسیله فیلگوش ها در نقطه شروع گنبد

3- گنبد دوپوش

- خانقاه

فضای بزرگی که زیر گنبد دوپوش قرار گرفته مقطعی مربعی شکل دارد که هر ضلع آن 20/11 متر است و ارتفاع آن 18 متر و ضخامت دیوارهایش30/1 متر می باشد و در محل به قوشخانه معروف است و در طرفین خانقاه اتاقهایی به ابعاد 60/9*30/6 متر و قرینه هم ساخته شده اند که به چینی خانه (محل نگهداری ظروف چینی) معروف است.


- مسجد

این قسمت در شرق بقعه به ابعاد 90/6*30/9 متر واقع شده و با گچ بریها و نقاشیهایی تزئین یافته و دورتادور دیوارهایش حاوی دستخط هایی است که از میان آنها دست نوشته های شیخ بهائی، شاه عباس سوم، ابوالقاسم نباتی شناخته شده است.

- حصار سنگی مقبره

حصار سنگی مقبره به صورت مستطیلی شکل و به طول 15/15 متر و به عرض 75/7 متر در دور صحن کشیده شده و با نقوش اسلیمی و هندسی به صورت مشبک حجاری شده است و از شاهکارهای حجاری اسلامی است. در قسمت ورودی و در سمت راست کتیبه ای با خط کوفی و با عنوان الله- محمد- علی به صورت حجاری دیده می شود.

 

تالاب خرمالو

اين تالاب  در 42 كيلومتري جنوب غربي اهر قراردارد و تالاب دائمي است كه علاوه بر استفاده هاي كشاورزي، در فصل زمستان مورد استفاده پرندگان مهاجر قرار مي گيرد.

تالاب ديب سيز

اين تالاب در 25 كيلومتري شرق اهر قرار دارد و تالابي نيزاري و دايمي  است كه مورد استفاده پرندگان مهاجر آبزي قرار ميگيرد

تالاب يوسفلو

اين تالاب در 33 كيلومتري  شرق شهرستان اهر قرار دارد و تالابي دايمي است كه مورد استفاده پرندگان مهاجر آبزي قرار مي گيرد

دشت اهر

دشت اهر در حوالي قسمتهاي علياي اهرچاي كه شاخه اي از رود قره سو است قرار دارد. مشخصه ويژه اين دشت مراتع سرسبز و خرم آن است كه مورد استفاده طوايف ائل سون قرار مي گيرد. با وجود دسترسي مناسب، فاقد هر گونه امكانات تفرجگاهي است.

 
قلعه پشتو

یکی از با ارزشترین و جالبترین آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان اهر، قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. روستای پشتاب در 12 کیلومتری غرب هوراند و 50 کیلومتری اهر واقع شده است.این قلعه در کوهستانی بسیار بلند و به ارتفاع بیش از 3000 متر بنا شده است. حصارهای آن بسیار مرتفع و صخره ای است و دور تا دورش را پرتگاههای عمیق احاطه کرده است. تنها راه ورودی به قلعه معبری است از سمت شمال با 220 پله سنگی.از این قلعه که شبیه قلعه بابک و شاید همزمان با آن بوده است، به هنگام دفاع و نبرد با اعراب حاکم بر منطقه استفاده نظامی می شده است.

قلعه نودوز

قلعه نودوز یا نقدوز در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر اهر واقع شده است. این قلعه بر فراز قله کوهی مرتفع مشرف بر رودخانه اهر چای احداث شده است. ورود به قلعه فقط از یال شمالی آن امکان پذیر است. ارتفاع برج این قلعه 11 متر است و با سنگهای تراش خورده رسوبی به رنگهای آجری و زرد و با ملاط گچ و آهک بنا شده است.

قلعه آوارسین

قعله قدیمی آوارسین منسوب به دوره ساسانی تا قرن سوم هجری است این دژ قدیمی در 5/22 کیلومتری جنوب خداآفرین و 11 کیلومتری جاده شوسه اهر- کلیبر واقع شده است.

قلعه قهقهه

این قلعه در دهستان یافت از بخش هوراند شهرستان اهر، نزدیک روستاهای گنجویه و قره آغاجلو، بر فراز کوهی مرتفع و صخره ای، ساخت شده است.در سمت شمالی این قلعه هفت برج و بارو بنا شده که با دیوارهای بلند و محکم محصور است. راه ورود به قلعه طوری ساخته شده که بیش از یک نفر نمی تواند از آن بگذرد. سه طرف قلعه( جنوب، شرق و غرب) با دیوارهای بسیار بلند و صخره ای مشرف بر پرتگاههای طبیعی و خطرناک است. این قلعه در دوره صفویه محل نگهداری مجرمین سیاسی بوده است.

قلعة جوشين

قلعة جوشين يا جوشون در 26 كيلومتري غرب ورزقان به سوي جلفا در شش كيلومتري روستاي جوشين واقع شده و راه آن بسيار سخت و كوهستاني است . قلعه بر فراز كوهي است كه سه طرف آن را شيب هاي ديوار مانند احاطه كرده است و تنها راه ارتباطي آن يك گذر كوهستاني تنگ است كه فقط يك يا دو نفر مي توانند به زحمت از آن بالا روند . به همين علت نگهباني و دفاع از اين قلعه حتي با تعدادي معدود هم ممكن بوده است.

 

قوبول دره سی

این دره در یک کیلومتری غرب قریه چناب از توابع هوراند و در دو کیلومتری جاده اهر – کلیبر پشت کوه سنگی مرتفعی واقع شده است. در مقابل آن، کوه هشت سر قرار دارد که به روایتی مسکن اصلی بابک خرمدین بوده است.

تپه تاریخی اژدها داشی در این دره قرار دارد. بر بدنه و بالای آن غارهایی است که به گفته اهالی هر کدام گنجایش بیش از دو هزار نفر را دارد.بر روی تپه های قوبول دره سی، حفاری و تخریبهای ناهنجاری صورت گرفته و تعداد قابل توجهی مجسمه های سنگی بیرون ریخته است. این مجسمه ها که تعداد آنها از صد بیشتر است و در غارهای وسیع سینه کوه پیدا شده اند، اکثراً صورت مردان جنگی را دارند که دست بر سینه ایستاده اند. علاوه بر مجسمه های سنگی مردان جنگی، مجسمه های دیگری نیز به شکل گاو یا افراد غیر نظامی از این منطقه کشف شده که نمی توان هویت دقیق محل آن را تعیین کرد. از طرف دیگر در این ناحیه مقابری وجود دارد که سفالهای منسوب به هزاره اول و دوم قبل از میلاد از درون آنها به دست آمده است. همچنین در این دره میدانی است به نام هوشنگ شاه و معبدی به نام جلال تالان که احتمالاً بازمانده آتشکده است.

 

سنگ نبشته سقندل

این کتیبه در کوهی به نام زاغی یا قیه در دو کیلومتری شرق ورزقان از توابع اهر قرار دارد. طول آن 115 و عرض آن 47 سانتی متر و مشتمل بر 10 سطر است. با توجه به نظریه دانشمند اورارتوشناس گرجی به نام ملیکشویلی، این کتیبه به ساردوی دوم، پسر آرگیشتی اول تعلق دارد و در آن از حمله به ناحیه کوهستانی پولو آدری و گشودن 21 دژ و تصرف 45 یا 44 شهر در یک روز، سخن می رود. ملیکشویلی حدس زده است که پولو آدری محل زندگی یک طایفه کوه نشین در شمال آذربایجان ایران بوده و کتیبه به حوادث سالهای 45-747 قبل از میلاد مربوط می شود.

رباط شاه عباسی گویجه بئل

گردنه گویجه بئل در 93 کیلومتری تبریز و 24 کیلومتری اهر قرار دارد. در این ناحیه دو کاروانسرای قدیمی وجود دارد. از تبریز به اهر ابتدا به کاروان سرای علیای گردنه برمی خوریم که به فاصله 3 کیلومتر از ابتدای گردنه ساخته شده است. حجم بنا 21 در 30 متر است، سقف تمام حجره ها ضربی آجری است و از نوع مدور در پنج ردیف ساخته شده است.

کاروان سرای دوم(سفلی) به فاصله 7 کیلومتر از کاروانسرای علیا در محوطه ای مسطح و مشرف به رودخانه قرار دارد. این کاروانسرا محوطه بزرگتر و گسترده تری را در برگرفته و از دو بخش، شامل حیاط و قسمت مسقف که دارای حجرات متعددی است، تشکیل شده است.نوع بنا و سبک معماری ان نشان می دهد که هر دو همزمان ساخته شده اند.

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۹ساعت 13:26  توسط حمید   |