جاذبه های گردشگری

اِران گشت در نظر دارد با سعی و تلاش خود، جاذبه های گردشگری ایران را به شما عزیزان معرفی نماید.

آذربایجان شرقی در یک نگاه

ایران از جمله آذربایجان را تصرف کرد. بعد از تأسیس دولت ماد، آذربایجان به ماد کوچک معروف شد.

بعد از غلبه اسکندر مقدونی بر ایران، سرداری به نام آتورپات در آذربایگان ظهور کرد و از اشغال آن جا توسط یونانیان جلوگیری کرد. از ان به بعد این سرزمین به نام آتورپاتکان معروف شد. آتورپات به پادشاهی رسید و آن ناحیه را مستقل اعلام کرد.

- حکومت جانشیان آتورپات در آذربایجان در زمان اشکانیان نیز ادامه داشت.

- در دوره ساسانی اردشیر بایکان بر حکمرانان آذربایجان استیلا یافت.

- پس از فتح آذربایجان بدست اعراب، در سال 198 هجری عده ای از امرای عرب در آذربیجان دعوی استقلال داشتند که بابک خرمدین از ضعف خلافت استفاده کرد و قسمتهای مهمی از شمال شرقی آذربایجان را در اختیار گرفت.

- در سالهای 317-276 هجری حکومتهای محلی متعددی قدرت را در آذربایجان بدست گرفتند که آخرین حکام مقتدر این ایالت ساجیان بودند.

- در آغاز قرن پنجم هجری ترکان غز به فرماندهی سلجوقیان آذربایجان را به تصرف در آورند.

- در سال 531 هجری آذربایجان بدست اتابک ایلدز افتاد.

- در سال 1256 با حمله مغولان و ورود هلاکوخان آذربایجان مرکز شاهنشاهی بزرگی شد.

- پس از ضعف ایلخانیان مغول، در آذربایجان امرای مستقل حکومت یافتند.

- پس از بر افتادن حکومت خاندان ترکمانان، قره قویونلوها و آق قویونلوها بر تبریز تسلط یافتند.

- در سال 907 هجری آذربایجان به دست شاه اسماعیل اول صفوی تصرف شد.

- پس از سقوط دولت صفویه، در دوره ای که ایران عملاً میان روس و عثمانی و اشرف افغان تقسیم شده بود، آذربایجان در دست دولت عثمانی ماند. ولی بعد از مدت کوتاهی نادرشاه آن جا را از تصرف دولت عثمانی بیرون آورد و در صحرای مغان تاجگذاری کرد.

- در سال 1175 کریم خان زند آذربایجان را از دست خانهای محلی بازپس گرفت.

- در سال 1205 هجری آغامحمدخان قاجار توانست اداره آذربایجان را در اختیار بگیرد.

 

صنایع دستی و سوغاتی های استان آذربایجان شرقی

- قالی بافی

bvwtpmx9dlnd5v8apdot.jpgیکی از صنایع دستی مهم این استان که فرآورده های آن از نظر صادرات اهمیت بسیار دارد و نیروی انسانی عظیمی را به خود اختصاص داده، قالی بافی است. این صنعت در سرتاسر استان بصورت کارگاهی یا تک بافی رواج دارد.

 

- نقره سازی

صنعت نقره سازی از دیرباز در تبریز رواج داشته، اما در حال حاضر این هنر بی نظری دستی در حال نبودی است و صاحبان این هنر به مشاغل دیگری پرداخته اند.

 

- سفالگری و سرامیک سازی

محصولات سرامیک در چهار کارگاه شهر زنوز و دو کارگاه سرامیک سازی در تبریز تولید میشود. علاوه بر کارگاههای زنوز در کوزه کنان شبستر هم صنعت سفالگری دارای سابقه ای بس طولانی است.

 

- سوزن دوزی

سوزن دوزی در بخش ممقان در 50 کیلومترری غرب تبریز از دیرباز رواج داشته است. ماده اولیه سوزن دوزی که سابقا ابریشم طبیعی بود، امروزه ابریشم مصنوعی است.

 

- سبد بافی

zrhzwchfamz8dngrwkb.jpgدر شهر تبریز بافت سبد برای حمل نان و میوه رواج دارد. برای بافتن سبد از ترکه درختان قره آغاج، سنجد، به، آلبالو و بید استفاده می شود.در شهرهای مراغه از چوب موسون و در شهرهای مرند و بناب و بهرام از ساقه گندم در ساختن سبد استفاده می شود.

 

- قلاب بافی

این صنعت به علت دسترسی به مواد اولیه ارزان قیمت و تنوع و احتیاج مردم به پوشاک گرم، در تبریز رواج دارد.

 

- حریر و ابریشم بافی

دربخش اسکو، نوعی پارچه تهیه می شود، معروف به کلاقه ای که رنگرزی آن به شیوه خاصی به نام چاب باتیک صورت می گیرد، تولید این نوع پارچه در هیچ ناحیه دیگر ایران معمول نیست. محصولات عمده تولید ابریشم بافی اسکو عبارت اند از: انواع روسری، قواره های سه متری، کراوات و دستمال ابریشمی

 

- حوله و پتو بافی

حوله بافی به شیوه سنتی در تبریز دارای سابقه ای بس طولانی دارد.در حال حاضر تبریز و آذرشهر از مراکز مهم تولید حوله و پتو در آذربایجانند.

 

- گلیم بافی و جاجیم بافی

گلیم بافی صنعت بومی و اصیلی است که در اغلب روستاهای استان رواج دارد. اکثر شاغلین این صنعت و هنر دستی را زنان روستایی و عشایر تشکیل می دهند. در حومه اهر، جاجیم و گلیم بافی به صورت حرفه اصلی بافندگان درآمده است.

 

- مفرش بافی

exu3jzxvl0osscm9mpy.jpgدر منازل روستایی برای نگهداری رختخواب و تشک و لوازم خواب از مفرش استفاده می شود و در کوچ ایلات و عشایر نیز مفرش وسیله بسیار مناسبی برای حمل وسایل مختلف به شمار می آید. مفرش به شکل مکعب مستطیل است و در اندازه های مختلف به هم دوخته می شود و نقش و نگار جالب و دل انگیز دارد.

 

- مسند

گلیمچه ای است در اندازه 150*80 سانتی متر مربع که خیلی محکم و ریزبافت است. مسند بیشتر جنبه تزئینی دارد.

 

- خورجین

خورجین برای حمل اشیاء و وسایل دستی مورد استفاده قرار می گیرد و با نقوش خاص زیبایی بافته می شود. علاوه بر خورجین، به همین شیوه برخی از لوازم مورد نیاز عشایر مانند بزک شتر و نوار مخصص چادر بافته می شود.

 

- وَرنی بافی

8ogs2opdju48l1u9hgf3.jpgنوعی گلیم ریزبافت فرش نما است که دارای بافت و طرح خاصی است و جز در استان آذربایجان شرقی در کمتر منطقه ای از ایران بافته می شود.

 

- کفاشی و کفش دوزی

یکی از بهترین و جالبترین هنرهای دستی تبریز کفشهای دست دوز و شیک و بادوام آن است که به تمام شهرهای ایران صادر می شود و با ظریفترین کفشهای اروپایی برابری می کند.بازار کفاشان، دالان ها و تیمچه ها، سرای چرم فروشان و کفاشان، در بازار تاریخی تبریز، گواه چنین مدعایی است.

 

رودهای استان آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی به علت موقعیت کوهستانی و ارتفاعات پربرف، دارای رودهای متعدد فصلی و دایمی است. کلیه این رودها در دو حوضه آبریز استان ( حوضه آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه) جریان دارند. در هر حوضه یک یا دو رود عمده وجود دارد که اغلب رودهای کوچک و محلی به آنها می پیوندند.

رودهای استان که از کوه های سر به فلک کشیده سرچشمه می گیرند، از دره ها و دشتهای عمیق و وسیعی عبور می کنند و هر کدام به نحوی دارای جاذبه های طبیعی - سیاحتی قابل توجهی هستند.

با توجه به اینکه این رودها در مسیر خود از چند شهر عبور می کند، نمی توان به یک شهر خاص نسبت داد، بطور کلی به آنها می پردازیم:

 

- رودخانه ارس

ارس که در زبان آذری به آن آراز می گویند مهمترین و پرآب ترین رودخانه شمالی آذربایجان شرقی است که در طول 1072 کیلومتر نوار مرزی مشترک ایران و کشورهای همسایه شمالی جریان دارد.این رودخانه از کونهای مین گول داغ در ترکیه سرچشمه گرفته و به دریای خزر می ریزد.

 

- رودخانه آجی چای

رودخانه آجی چای یا تلخه رود در 10 کیلومتری شمال تبریز در دره های کوه عینالی(سرخاب) جاری است و سطح آبریز آن 8547 کیلومتر مربع است. این رود مهمترین رود دشت تبریز است.

 

- رودخانه اسکو چای

رودخانه اسکو از جبهه شمالی سلطان داغی، که از رشته کوههای غربی سهند است، سرچشمه می گیرد. رودخانه کندوان هم از ارتفاعات سهند غربی جاری است به این رودخانه می پیوندد.

دره اسکو یا پایپاره به علت جریان رودخانه اسکو دارای باغ های میوه حاصلخیز و مزارع و کشتزارهای پربرکت است و از مراکز عمده کشاورزی و باغداری حومه تبریز محسوب میگردد.

 

- القنا چای

رودخانه القنا در دهستان حسن آباد(حسنو) شهرستان کلیبر، از ارتفاعات قرخلار، بالای آبادیهای پارالوجه و آرنالیق سرچشمه می گیرد و روبه شمال جریان دارد و در مسیرش رودخانه های کوچکی نیز به آن می ریزند. این رودخانه در 5/1 کیلومتری آبادی آلاجوجه در منطقه اشتوبین در نوار مرزی به رود ارس می پیوندد.

 

- اهر چای

رودخانه اهر از ارتفاعات پیرسقا سرچشمه می گیرد و در قسمت جنوبی شهرستان اهر به سوی شرق جریان دارد. این رودخانه با طول 240 کیلومتر پس از عبور از دهستانهای گرمادوز، ورگهان و یافت، سرانجام پساز مشروب ساختن اراضی زراعی روستاهای همجوار، در اصلاندوز به ارس می ریزد.

 

- توفارقان چای

رودخانه توفارقان از دیواره غربی کوهستان سهند و از ذوب برفهای سنگین سهند و چشمه سارهای متعدد ارتفاعات هرگلان و گنبر سرچشمه می گیرد و پس از آبیاری روستاهای همجوار از جنوب آذرشهر عبور می کند. این رودخانه با 56 کیلومتر طول پس از عبور از آذرشهر و گوگان و روستای تیمورلو به دریاچه ارومیه می ریزد.

 

- دوزال چای

رودخانه دوزال از شمال ایری داغ، جلاداغ و آغ داغ به ارتفاع 2800 متر که دامنه های جنوبی آن مشرف به جلگه تبریز است، در دهستان دیزمار غربی، سرچشمه می گیرد و در قسمت بالا ایری چای خوانده می شود. این رود از سمت راست روستای دوزال به رود ارس می پیوندد.

 

- سیلن چای

رودخانه سیلن واقع در دهستان گرمادوز، از ارتفاعات مشرف بر آبادیهای میدانلار و گلی پایین سرچشمه می گیرد و رو به شمال جریان می یابد. این رود با طول تقریبی 45 کیلومتر، پس از پیوستن به رودهای محلی، در نزدیکی آبادی لاریجان بالا به رودخانه ارس می ریزد.

 

- سیدآوا چای

رودخانه سید آوا رودخانه ای تقریبا پر آب است که آبادی سعیدآباد در کنار آن واقع شده است، این رود از کوه هرم داغی و از جبهه شمالی کوهستان سهند سرچشمه می گیرد. منشا آب این رودخانه برفهای سنگین کوهستان سهند است. جریان این رودخانه جنوبی – شمالی است.

 

- صوفی چای

صوفی رود از دامنه های جنوب غربی کوه سهند و از آب شدن برفهای دایمی و سنگین کوهستان به ویژه از دره بامیدز سرچشمه می گیرد. این رودخانه با جریان شمالی و جنوبی، تمامی مزارع و باغهای اراضی شهرستان مراغه را سیراب می کند و از جنوب آن وارد منطقه بناب می شود.

 

- قالاچای

رودخانه قالا از ارتفاعات غربی و جنوب غربی کوهستان سهند جریان می یابد و از جنوب عجب شیر می گذرد و روستاها و دهستانهای زیادی را مشرب می کند.

 

- قرانقو چای

رودخانه قرانقو یکی از پرآبترین و مهمترین شعبات رود قزل اوزن است که از کوههای مرکزی و شرقی کوهستان سهند و کوههای اربت داغ، آغ داغ و هرم داغ سرچشمه می گیرد و در مسیر غربی – شرقی به سوی شهرستان هشترود و میانه جریان می یابد.

 

- آیدوغموش چای

رودخانه آیدوغموش از معروفترین رودخانه های هشترود است که پس از عبور از کنار آبادیهای بابونه، حیدرآباد و قزلجه تاوا و قبل از رسیدن به میانه، به رودخانه میانه می پیوندد و هر دو به قزل اوزن می ریزند.

 

- لیقوان چای

رودخانه لیقوان از دامنه های شمالی رشته کوه سهند سرچشمه می گیرد. چشمه سارهای متعددی از دره های شرقی و غربی لیقوان به آن می پیوندد و رودخانه پر آبی را تشکیل می دهند. این رودخانه در دره نسبتاً عمیقی نسبت به سطح روستای لیقوان جریان دارد.

 

- رودخانه مردق یا موردی چای

رودخانه مردق از کوههای جنوبی سهند سرچشمه می گیرد و پس از مشروب ساختن اراضی شرق مراغه به طرف جنوب غربی سرازیر می شود و اراضی دهستان گاو دول ملکان را آبیاری می کند و سپس به دریاچه ارومیه می ریزد. بستر این رودخانه از دوران سوم زمین شناسی به یادگار مانده است. به همین علت این رودخانه علاوه بر ارزشهای تفرجگاهی از اهمیت پژوهشی در مطالعات زمین شناسی و فسیل شناسی دوران سوم زمین شناسی نیز برخوردار است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 11:59  توسط حمید   |