جاذبه های گردشگری

اِران گشت در نظر دارد با سعی و تلاش خود، جاذبه های گردشگری ایران را به شما عزیزان معرفی نماید.

ارومیه

عمارت چهار برج اروميه : عمارت چهاربرج از ساختمانهاي معروف اروميه مي باشد كه رضا قلي خان بيگلر بيگي فرزند محمد موسي خان آنرا بنا كرده است . چهاربرج ساختمان بزرگي بوده كه در چهار گوشه آن چهار برج ساخته شده است . اين عمارت داراي اندروني و بيروني و تالارهاي متعدد و حمام مخصوص بود كه چند خانوار مي توانستند در آن جا زندگي كنند. در اين عمارت از كريم خان زند و فتحعلي شاه قاجار پذيرائي شده است. تالارهاي آن با نقاشي آب رنگ بوسيله نقاش هنرمند اروميه ا...ويردي تزئين شده است. سيد علي محمد باب نيز چند روزي در آن زنداني بوده كه از اين جهت اين ساختمان از نظر بهائيان جنبه مذهبي پيدا كرده است .

ساختمان شهرداری ارومیه : در میدان انقلاب ارومیه قرار دارد و با طراحی معماری آلمانی در حدود سال 1310 شمسی توسط ملا اوستا ساخته شد .

ساختمان شهربانی ارومیه : این عمارت در کنار ساختمان شهرداری قرار دارد و به عمارت کلاه فرنگی هم معروف است . ساختمان شهربانی ارومیه توسط معمار آجری بنا شد .

ساختمان جهاد دانشگاهی : ساختمان جهاد دانشگاهی در شهر ارومیه قرار دارد . بعد از دارالفنون ، اولین ساختمان آموزش طب و نیز بیمارستان در ایران بود . این بنا 120 سال قدمت دارد .

حمام آخوند : در خیابان امام واقع در بازار مرکزی شهر ارومیه قرار دارد و متعلق به دوره قاجاریه است .

حمام خان بیگ : در حومه شهر قره ضیاءالدین قرار دارد و در دوره قاجار ساخته شده است .

کاروانسرای ارومیه : این کاروانسرا در داخل شهر ارومیه قرار دارد و به دوره قاجاریه تعلق دارد .

مسجد مناره : این مسجد بنایی است با مناره ای بلند که در دوره قاجار ساخته شده و در شهر ارومیه قرار دارد.

مسجد اعظم اروميه : اين‌ مسجد در خيابان‌ عسگر آبادي ‌، جنب‌ بازار و ميدان‌ گندم‌ فروشان‌ واقع‌ شده‌ است‌ .

نام‌ قبلي‌ اين‌ مسجد ، بازار باش‌ بود .

مسجد جامع اروميه : اين‌ مسجد كه‌ در وسط‌ بازار قديمي‌ شهر اروميه‌ قرار دارد ، بارها مورد مرمت‌ قرار گرفته‌ و شامل‌ آثاري‌ از دوره‌هاي‌ مختلف‌ است ‌. شبستان‌ گنبددار قديمي‌ آن‌ به‌ احتمال‌ قريب‌ به‌ يقين‌ به‌ دوره‌ سلجوقيان‌(قرن‌ ششم‌ به‌ بعد) تعلق‌ دارد . محراب‌ داخل‌ شبستان‌ گنبددار كه‌ گچبري‌ نفيسي‌ دارد ، در تاريخ‌ 676 ه . ق‌ در زمان‌حكومت‌ ايلخانيان‌ ساخته‌ شده‌ است ‌. چهل‌ ستون‌ قديمي‌ متصل‌ به‌ شبستان‌ گنبددار كه‌ در خاكبرداري‌ از كف‌ آن ‌مقداري‌ اشيای شكسته‌ متعلق‌ به‌ دوره‌ ايلخانيان‌ بدست‌ آمده‌ است ‌.

مسجد سردار اروميه : مسجد سردار يا ساعتلو در خيابان‌ امام‌ و در امتداد راسته‌ غلام‌ خان‌ واقع‌ شده‌ است‌. اين ‌مسجد در دوره‌ قاجار ساخته‌ شده‌ است ‌. وي‌ در سال‌ 1330 ه .ق‌ ساعت‌ بزرگي‌ را بالاي‌ ورودي‌ آن‌ نصب‌ كرد و لذا اين‌ مسجد بنام‌ مسجد ساعتلو نيز معروف‌ شد .

كليساي حضرت مريم اروميه : اين‌ كليسا در باغ‌ نسبتاً بزرگي‌ در محوطه‌ قديمي‌ چهار بخش‌ اروميه‌ قرار دارد و در قرن‌ هفتم‌ ميلادي‌ و در اواخر دوره‌ ساساني‌ ساخته‌ شده‌ است ‌.

كليساي مارسركيس اروميه : اين‌ كليسا در دامنه‌ كوه‌ سير در 12 كيلومتري‌ غرب‌ شهرستان‌ اروميه‌ واقع‌ شده ‌است ‌. كليساي‌ مارسركيس‌ در زمان‌ ساسانيان ‌، به‌ دستور شيرين‌ زن‌ مسيحي‌ خسرو پرويز پادشاه‌ ساسانيان ‌، بنا شده‌ است ‌.

كليساي ننه مريم اروميه : اين‌ كليسا كه‌ بنام‌ كليساي‌ شرق‌ آشوري‌ نيز خوانده‌ مي‌شود ، بين‌ خيابان‌هاي‌ قدس ‌دانش ‌، كاشاني‌ و امام‌ اروميه‌ واقع‌ شده‌ و صحن‌ نسبتاً بزرگي‌ دارد . بخش‌ قديمي‌ و اكثر ساختمان‌هاي‌ كليسا در ضلع‌ شمالي‌ صحن‌ واقع‌ شده‌اند . اين‌ كليسا كه‌ بارها تعمير شده‌ است ، از آثار قرون‌ اوليه‌ ميلادي‌ است .
کلیسای مارتوما (بالولان) : این کلیسا در 60 کیلومتری غرب شهرستان ارومیه قرار دارد . حضرت مارتوما یکی از دوازده حواری حضرت مسیح است .

کلیسای قره باغ : در 70 کیلومتری شمال شهرستان ارومیه در ده قره باغ قرار دارد .
کلیسای پطورس سوپولوس : کلیسای پطورس سوپولوس در 10 کیلومتری جاده آسفالته ارومیه – بندر گلمانخانه قرار دارد .

کلیسای حضرت مریم (ماوانا) : کلیسای حضرت مریم (ماوانا) در 32 کیلومتری غرب شهر ارومیه در روستای ماوانا قرار دارد .

کلیسای مارگیوکیس (گلپاشین) : کلیسای مارگیوکیس (گلپاشین) در هشت کیلومتری شرق ارومیه در روستای گلپاشین قرار دارد .

موزه اروميه : موزه‌ شهرستان‌ اروميه‌ در سال‌ 1346 در خيابان‌ دانشگاه‌ بنا گرديد . اين‌ موزه‌ يك‌ سالن‌بزرگ، مخصوص‌ اشيای باستاني‌ و تاريخي ‌، دو سالن‌ براي‌ موزه‌ مردم‌شناسي‌ و يك‌ سالن‌ به‌ عنوان‌ كتابخانه‌ دارد . در بخش‌ ماقبل‌ تاريخ‌ موزه ‌، انواع‌ اشيای سفالي‌ خام‌ و پخته‌ و مفرغي‌ در بخش‌ تاريخي ‌، آثاري‌ از مفرغ‌ و برنز ، جنگ‌افزار و وسايل‌ و اشيای سفالي‌ ديگر به‌ نمايش‌ گذاشته‌ شده‌ است ‌. در بخش‌ اسلامي‌ موزه‌ انواع‌ ظروف‌ و اشيای سفالين‌ و فلزي‌ وجود دارد كه‌ بي‌ نهايت‌ جالب‌ و ديدني‌ هستند . در بخش‌ مردم‌شناسي‌ موزه ‌، لباس‌ و وسايل‌ مربوط‌ به‌ قرن‌ 13 و 14 هجري‌ قمري‌ و همچنين‌ اشيای مسي‌ و برنجي ‌، شيشه‌اي ‌، پارچه‌اي‌، سفالين ‌، چوبي‌ و نيز مجسمه‌هايي‌ از اقوام‌ و طوايف‌ مختلف‌ كشور با لباس‌هاي‌ محلي‌ به‌ نمايش‌ در آمده‌ است ‌. در بخش‌هنرهاي‌ تزئيني‌ نيز تابلوها ، مينياتورها ، مرقع‌ و قلمدان‌هاي‌ متعلق‌ به‌ قرون‌ 13 و 14 هجري‌ قمري‌ عرضه‌ شداند .

موزه تاریخ طبیعی ارومیه : یکی دیگر از موزه های مهم و ارزشمند استان آذربایجان غربی موزه تاریخ طبیعی ارومیه است .

غار تمتمه : در 18 کیلومتری جنوب غربی شهر ارومیه قرار دارد و مستندات به دست آمده از آن سکونت انسان را در دوره پارینه سنگی در این منطقه تأیید می کند .

چشمه زنبیل : در 36 کیلومتری شمال شرقی ارومیه در دامنه شرقی کوه زنبیل قرار دارد .

قلعه بردوک : در روستای بردوگ در ابتدای دره سلطانی ، در دامنه مشرف به رودخانه کم آبی قرار دارد .
قلعه کاظم راشی (کاظم خان) : این قلعه صخره ای با ارتفاع بیش از 35 متر به صورت شبه جزیره در ساحل دریاچه ارومیه قرار دارد . در سال 1914 و 1918 ساخته شده است .

قلعه اسماعیل آقا : در فاصله 18 کیلومتری شمال غربی شهرستان ارومیه قرار دارد و آثار موجود در این قلعه به دو دوره تاریخی هزاره اول قبل از میلاد و قاجاریه تعلق دارد .

قلعه بانك : اين قلعه در بخش صوماي برادوست شهرستان اروميه بصورت قلعه اي چهار طبقه در بالاي كوه و مخروطي شكل احداث شده است . پي قلعه سنگ يك پاچه اي است كه با آهن و نعل اسب و آهك و ماسه بنا گرديده و بشكل عمودي چند طبقه در آمده است ؛ در اين خرابه آثار يك شهر بنام بانكه " به گويش كردي تك خانوار " وجود دارد و صاحب اصلي " ميرصوما " نامي بوده است .

قلعه دم دم : اين قلعه در ارتفاعات برادوست در 18 كيلومتري اروميه بنا گرديده است . در سال 1018هجري قمري به پيشنهاد امير خان يكدست و با اجازه شاه عباس بزرگ ساخته شده است. قلعه دم دم از پنچ قلعه بنامهاي " اصل قلعه " ، " قلعه تحتاني " ، " قلعه يخ " و " قلعه بيروني " تشكيل شده است . احتمال دارد نخستين باني قلعه متعلق به گذشته دور باشد كه بعدها اميرخان روي آن استحكاماتي بنا كرد .

سنگ نبشته کلاشین : این سنگ نوشته قبلاً بر سر راه رواندوز به اشنویه قرار داشت و اکنون در موزه ارومیه قرار دارد . این کتیبه به فرمان ایشپویینی کنده شد ه است .

کتیبه عین الروم : این کتیبه در دره قاسملو در جنوب غربی ارومیه قرار دارد . کتیبه متعلق به منوآ 810 تا 780 قبل از میلاد است .

کتبیه محمودآباد : در روستای محمودآباد در حومه ارومیه کشف شد . این کتیبه به دوره اورارتوها تعلق دارد و هم اکنون در موزه ارومیه نگهداری می شود .

کتبیه موانا : در 35 کیلومتری غرب ارومیه تپه روستای موانا قرار دارد . این کتیبه متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است و به خط میخی اورارتوری و آشوری است . این کتیبه نیز در موزه ارومیه نگهداری می شود .

تپه اهرنجان : در دشت سلماس ، در شمال غرب دریاچه ارومیه قرار دارد . بر اساس اطلاعات موجود قطعات کشف شده مربوط به دوره نوسنگی است .

تپه هفتوان : این تپه در 15 کیلومتری دریاچه ارومیه در جلگه حاصلخیز سلملس قرار دارد . این تپه به هزاره سوم قبل از میلاد تا دوره ساسانی تعلق دارد .

تپه گوی : در شش کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه در دره ای به همین نام واقع شده و از آثار هزاره های سوم و دوم و قبل از میلاد در آن وجود دارد .

پیست اسکی خوشاکو: f626j91ekdnhfqpjs5a8.jpg در 30 کیلومتری ارومیه در روستای به همین نام نزدیک مرز ترکیه دارای امکاناتی نظیر اجاره وسایل اسکی و هتل،یکی از مهمترین پیست های اسکی شمال غرب کشور می باشد و از اول دی ماه تا 15 فروردین استفاده از این پیست امکان پذیر است .

 دریاچه کوه دالامپر: کوه دالانپر با ارتفاع 3487 ،دقیقاً در نقطه مرزی سه کشور ایران ، ترکیه و عراق واقع است به طوریکه قله ی این کوه متعلق به این سه کشور است . این کوه در منطقه ای به نام سیلوانا واقع گردیده است و به معنی محل پرواز عقابهاست و جزء بکر ترین مناطق کشور محسوب می شود . نزدیک ترین شهرستان به آن شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی است . برای رسیدن به این منطقه باید از مسیر اشنویه به شهر زیوه و سپس روستای کیسیان ، گوله بی و در نهایت سور دوکل عبور کرد .

 

oyyt132ithiow33gpq.jpg
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۸۹ساعت 9:49  توسط حمید   |